مقالات

5 نکته مهم مراقبت پوست در فصل بهار

فصل بهار از راه رسیده است و همه دوست دارند در طبیعت با بهار همنشین شوند و پوست فوق العاده ای در فصل بهار داشته باشند. اما روش رسیدن به این هدف چگونه است؟ مراقبت از پوست دراین فصل نکات ویژه ای دارد که در این مطلب به آن اشاره می کنیم:

 

یکی از مهم ترین عواملی که باعث پیری پوست می شود، تشعشعات مضر موجود در نور خورشید است که در فصل بهار به وفور وجود دارد. خنک بودن هوا در این فصل، باعث می شود که افراد مدت زمان بیشتری را نسبت به فصل های گرم سال در معرض مستقیم تابش نور خورشید قرار بگیرند. در طیف نور خورشید، بخشی که به زمین روشنی می بخشد قابل رؤیت و بخشی مانند اشعه ماورای بنفش غیرقابل دیدن است. ۵ درصد این اشعه پس از برخورد با سطح پوست، خصوصا پوست صورت و پشت دست ها منعکس و ۹۵ درصد آن وارد پوست می شود.

 

بخشی از آن را قسمت های سطحی پوست به وسیله رشته های کلاژن و الاستیک جذب می کنند. این بخش در سطح پوست باعث پیدایش لکه های قهو ه ای و زبر و خشن شدن آن می شود بنابراین پوست لطافت خود را از دست می دهد و در برخورد های طولانی مدت و سال های متمادی، ضایعات پیش سرطانی و در نهایت سرطان های پوستی در آن به وجود خواهد آمد.

 

رشته های کلاژن و الاستیکی ضخیم و تکه تکه و چین و چروک های سطحی و در نهایت عمقی در پوست ایجاد می شود. رنگ پوست زرد به نظر می رسد و خاصیت ارتجاعی آن نیز از بین می رود. قدرت حفظ آب خود را از دست می دهد و در پایان دچار پیری زودرس خواهد شد.

 

نکات مهم در مراقبت از پوست در بهار

1. اولین قدم در مسیر درخشندگی پوست لایه برداری از لایه های زمستانی می باشد چرا که اگر سلول های پوستی بطور مداوم درحال بازسازی نیز باشند لکه های مرده پوست از احیای مجدد آن جلوگیری می کند. بهترین مکان برای لایه برداری پوست، حمام آب گرم و استفاده از یک اسکراب قوی و ملایم است. لایه برداری به پوست اجازه می دهد تا محصولات مراقبتی از آن بطور موثر جذب شوند. تمام بدن مخصوصا قسمت هایی که مستعد خشکی و زبری هستند از جمله زانو، ارنج و پاها را لایه برداری کنید.

 

2. در بهار برای شستن صورت باید از صابون های خنثی یا اسیدی و پس از هر شست وشو، در صورت خشک شدن پوست، از کرم های مرطوب کننده و به اصطلاح آبرسان استفاده کرد.

 

3. در ادامه مبحث آبرسانی پوست ، یک راه عالی برای جذب آب بیشتر استفاده روزانه از میوه ها و سبزیجات تازه می باشد . علاوه بر آبرسانی پوست ویتامین و مواد مغذی به بدن می رسانند تا پوست خاصیت ارتجاعی خود را حفظ کرده و هنگام میانسالی از ایجاد چین و چروک برروی آن جلوگیری کند.

 

4. در درجه اول از کلاه های لبه دار و لباس های پوشیده ریز بافت و در درجه دوم از کرم ها و لوسیون های ضدآفتاب، آن هم به مقدار مناسب، استفاده کنید یک ضدآفتاب اید ه آل، باید بتواند کاملا مانع آسیب رساندن اشعه ماورای بنفش نور خورشید به پوست شود اما هیچ ضدآفتابی وجود ندارد که بتواند به طور کامل این کار را انجام دهد . توصیه می شود برای پیشگیری از پیری زودرس پوست و عوارض سرطان زایی نور خورشید، حتما روزانه به طور منظم به مقدار نیم گرم از کرم ضدآفتاب استفاده کنید.

 

5. ورزش باعث افزایش جریان خون می شود که به حفظ سلول های سالم پوست کمک می کند. سلول های پوست شاداب، پوستی شاداب را برای شما به ارمغان می آورد. برای انجام حرکات ورزشی، لازم نیست که حتما به باشگاه بروید. می توانید نیم ساعت در طول روز پیاده روی کنید و یا درون خانه، نیم ساعت از روز را به یوگا کردن اختصاص دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *